Inovacion

MAZDA MX-5 RF: Praktike dhe performancë fantastike

Mazda MX-5 RF në një aventurë në Hebridet e Skocisë. Peisazhi nuk është aspak befasues, veçanërisht në një roadster të shkathët që të lejon të zbresësh rrugën e poshtme dhe të përqafosh rrugët plot kthesa.

Mazda Stories largohet nga qyteti për të udhëtuar drejt  Hebride të Skocisë dhe zbulon se si Mazda MX-5 ofron përzierjen e përsosur të fuqisë, performancës dhe prakticitetit.

 

DYNAMIC DRIVE

Me një peshë të lehtë, MX-5 kontrollohet lehtësisht në terrenin me kthesa, të rrëmbyer nga era falë motorit të përparmë, strukturës së lëvizjes së rrotave të pasme dhe shpërndarjes së peshës 50:50. Trajtimi i menjëhershëm dhe instinktiv të lejon të kalosh duke shigjetuar në pika kalimtare me saktësi dhe siguri.

Drejtimi i sigurt në majat e kodrave dhe rrugëve malore nuk është problem për MX-5. Përgjatë të gjitha llojeve të terrenit, nga kopetë e bagëtive deri te asfalti i ashpër, makina ngjitet në rrugë, jashtëzakonisht e e sigurt dhe me emocione të forta në drejtim.

Sistemi i tingujve Bose

 

 

Historikisht, të qenit në një kabrio me çatinë të ulur ka nënkuptuar sakrifikimin e përvojës audio nga sistemi i zërit të makinës së mbyllur. Por falë një bashkëpunimi 30-vjeçar midis Mazda-s dhe prodhuesit të pajisjeve audio Bose (ndiqni videon), mund të shijoni me tavanin e ulur, cilësinë fantastike të tingujve. Audio është shumë e qartë dhe e pastër. Bose Audiopilot rregullon volumin duke kompensuar ndërhyrjen e erës dhe rrugës, në mënyrë që të fokusoheni në udhëtimin tuaj. Pozicionimi i zgjuar i altoparlantëve në mbështetësen e kokës dhe zhvillimi i një grile inovative të lehtë alumini për të luftuar dridhjet do të thotë se nuk ka kompromis për akustikën.

 

Praktike

 

 

Unë kurrë nuk kam dashur të heq dorë nga argëtimi i drejtimit të një kabrio për një makine më të madhe. Bagazhi i makinës i përshtatet lehtësisht dërrasës së këmbës (SUP) me fryrje, madje ka hapësirë të konsiderueshme. Ndryshe nga shumë kabrio të tjera, hapësira e bagazhit të makinës mbetet e njëjtë pavarësisht nëse çatia është lart ose poshtë, dhe mekanizmi i kontrollit të shpejtë është një kënaqësi për t'u vendosur, veçanërisht i dobishëm në klimat e paqëndrueshme. Pas një zhytjeje në Atlantik, zbres për të parë mekanizmin e shpejtë të tavanit në veprim nga sedilja ime me ngrohje.

 

Cili version i CX-5 i përshtatet stilit tuaj të jetesës?

Frymëzuar nga modelet roadster klasikë të viteve 1960, Mazda MX-5 është dizenjuar për të joshur dhe projektuar për të mahnitur. Roadsteri më popullor në botë përmban linjat elegante të dizajnit tonë Kodo dhe ndjenjën e pagabueshme të Jinba Ittai: lidhja midis drejtuesit dhe makinës. Me shumë çift rrotullues dhe një raport ideal fuqi-peshë, do të ndiheni të lidhur me rrugën si kurrë më parë.

Zbuloni MAZDA MX-5

Dizajn inspirues

Zbuloni se çfarë e bën Mazda-n një markë si askush tjetër: unike, ekspresive, individuale. Ne kemi mbledhur disa nga përmbajtjet më frymëzuese për atë që hyn në makinat tona. Gati për të hipur në bord?

Evolucioni i një ikone

Lindja e një legjende: zbuloni etapat që kthyen Mazda CX-5 në një nga SUV-ët më të shitur në klasën e vet.

Mëso më shumë
MAZDA CX-5: njihuni me projektuesit

Të drejtuar nga inovacioni dhe të lirë për të ndjekur frymëzimin e tyre, njihuni me projektuesit dhe dizenjuesit që transformuan vizionin dhe filozofinë e Mazda në gjeneratën e fundit të Mazda CX-5. Çfarë e ndezi imagjinatën e tyre?

Mëso më shumë
Dizajn unik japonez

Eksploroni arsyet pas reputacionit të Mazda-s rreth dizajnit ikonik. Mjeshtrit tanë Takumi përdorin një gjuhë formash dhe hapësire për të krijuar ndjenjën e lëvizjes dinamike.

Mëso më shumë
Udhëtime të paharrueshme

Bashkohuni me Mazda-n në udhëtimet emocionuese përgjatë skajeve norvegjeze, si dhe në bregdetin e Portugalisë dhe në të gjithë malet e Japonisë.

Mëso më shumë