Inspiro

MAZDA CX-5: njihuni me projektuesit

Pas lançimit të modelit të ri CX-5, Mazda feston më shumë se një dekadë në botën e automobilizmit, arritjet ndërkombëtare dhe momentet e veçanta.

Takanori Tsubaki: drejtuesi i projektit të dizajnit

Takanori Tsubaki është gati  për të diskutuar ndryshimet e dizajnit të CX-5 më të fundit, duke qenë projektuesi kryesor i modelit të gjeneratës së dytë në 2017.

Nga koncept, në makinë

"Unë besoj se shpirti i stilistëve që kërkojnë frymëzim autentik në vend që bazohen nga një drejtim, po përmirëson vazhdimisht Mazda Design."

 

-Takanori Tsubaki 

Projektuesi kryesor thotë se është veçanërisht krenar që dizajni i trupit të makinës përputhej me parimet më të fundit të dizajnit të Kodo-s, kështu që ishte mjaftueshëm i fortë për t'u ruajtur dhe për të përmbushur qëllimet e ridizenjimit, si rritja e forcës së saj.

 

Dizajni i makinave ishte një rrugë e natyrshme karriere për Tsubaki. I pëlqen të vizatojë dhe gjithmonë është tërhequr nga makinat sportive. Ai filloi të punojë për Mazda pasi pa MX-5 dhe RX-7. Këto makina i treguan Tsubaki se kompania mund të projektonte llojin e makinave që ai kishte admiruar gjithmonë.

Duke diskutuar ndikimet e tij në dizajn dhe çfarë ndihmoi në frymëzimin e dizajnit më të fuqishëm por më të thjeshtë të CX-5 më të ri, Tsubaki flet për punën në Europë. Ai u tërhoq nga dizajnet skandinave të tilla si mobilje daneze dhe qelqe suedeze dhe finlandeze. Dhe ai vëren se vepra artizanale të tilla kanë të njëjtat cilësi të funksionalitetit, thjeshtësisë ekstreme dhe bukurisë në formë që gjenden në zanatet japoneze. Ai e kupton se kjo është një vlerë e përbashkët globale e bukurisë.

TAKANORI TSUBAKI: Projektuesi kryesor

"Çdo dizajner kërkon nga brenda për frymëzim autentik në vend që të mbështetet në drejtimin e të tjerëve," thotë ai. Por ai gjithashtu flet për qëllimet e tyre të përbashkëta të dizajnit, duke përfshirë përqafimin e një koncepti minimalist, një aspekt të Kodo: Soul of Motion.

TAKANORI TSUBAKI: Projektuesi kryesor

“Manipulimi i dritës dhe hijes është i zakonshëm në artet japoneze, si pikturat tona me bojë, të cilat shprehin dendësinë e hijeve pa u mbështetur në linja. Unë mendoj se ju mund ta ndjeni këtë ndjesi në modelimin e CX-5.”  

"Këtë herë, ne kemi inkorporuar estetikën tonë minimaliste në të gjithë trupin e makinës, një shprehje e re e dizajnit Kodo: Soul of Motion."

 

 

 

TAKANORI TSUBAKI

AIRA MATSUMOTO: Dizenjues i ngjyrave/materialeve

Aira Matsumoto zgjodhi të bëhej dizajner për të zgjidhur probleme. Ajo iu bashkua Mazda-s pasi pa RX-Vision në Motor Show në Tokio dhe u ndje thellësisht e prekur nga ndjekja e modelimit, ngjyrave dhe teksturave të kompanisë në nivele të panjohura në produktet industriale. "Dizajni më ka dhënë një rol shpërblyes ku përpjekjet e mia vlerësohen nga klientët."

AIRA MATSUMOTO: Dizenjues i ngjyrave/materialeve

"Aftësia për të gjetur ekuilibrin e saktë midis materialeve brenda një hapësire vjen nga fryëzimi esencial i përsosmërisë"

CX-5 gëzon popullaritet të gjerë për dizajnin mbreslënës. Si dizajner i ngjyrave, Matsumoto "dëshiroi të qartësonte tërheqjen përmes ndryshimeve të vogla të këtij versioni të ri dhe të rriste koordinimin midis interiorit dhe pjesës së jashtme". Për paketën e konceptit aktiv, duke balancuar ngjyrën e re me thjeshtësinë dhe fuqinë e dizajnit ekzistues të brendshëm, ajo punoi për të arritur një paketë SUV që ndihej e re duke ruajtur cilësitë e Mazda.

 

Matsumoto vëren se idetë e reja të dizajnit shpesh vijnë nga objekte të përditshme në dukje të të thjeshta dhe ajo zbulon se frymëzimet për dizajnin e CX-5 erdhën nga veshjet sportive dhe atlete.

220329_900_442_Media_Promo_Maker_2.jpg

 

"Kultura japoneze na frymëzon që të gjejmë ekuilibrin midis materialeve në një hapësirë të caktuar dhe të marrim parasysh gjëra të tilla si lartësia e diellit të verës ose ndjesia e një dite me re në prodhimin e materialeve nga të cilat janë bërë makinat."

“Duke kombinuar ngjyrat e reja të pajmes së jashtme, ne morëm sfidën për të krijuar një paketë SUV që prezantonte diçka të re duke ruajtur cilësitë e njohura të Mazda.”

 

AIRA MATSUMOTO: Dizenjues i ngjyrave/materialeve

Takafumi Shimada

Takafumi Shimada ka drejtuar modelimin pjesës së jashtme që nga prezantimi i Mazda CX-5 të parë. Në hartimin e këtij rishikimi të modelit, ai punoi për të eliminuar linjat e jashtme, si dhe për të kapur lëvizjen e strukturës së sipërfaqes dhe ndryshimet në intensitetin e dritës dhe hijes, duke krijuar atë që ai e quan një "shprehje tre-dimensionale më të avancuar dhe më të thellë pa kompromentuar detaje". 

TAKAFUMI SHIMADA:

"Për të arritur një shprehje të qëndrueshme të dizajnit, ne kemi përfshirë në modelimin tonë detajet e shkaktuara nga ndryshimet në dritë."

Dizajni përfundimtar shpreh shkëlqim duke ruajtur forcën e masës. Filozofia minimaliste e Mazda-s frymëzon një nivel modelimi krejtësisht unik, duke rafinuar sipërfaqen e trupit edhe me trashësinë e një copë letre.

Shimada u bë një dizenjues për shkak të një interesi të madh për makinat dhe stilin. Ai merr frymëzim nga udhëtimet rrugore me biçikletë - ku vlerëson një ndjenjë japoneze të "bukurisë dhe energjisë së fshehur të dritës dhe hijes" - si dhe nga shprehjet e statujave historike të përshkruara me ndryshime delikate në dritë. Shimada thotë se ai i kthen ato njohuri dhe zbulime të reja në dizajnin e makinave.

TAKAFUMI SHIMADA

Shimada beson se vetëm duart e njeriut mund të arrijnë përsosmërinë e vërtetë të modelimit preciz japonez. Mazda nxit një qëndrim të të mësuarit që inkurajon modeluesit të sfidojnë vazhdimisht veten për të evoluar.

TAKAFUMI SHIMADA

“Me zhvillimin e CX-5, unë e kam sfiduar veten gjithnjë e më shumë me detyra më të vështira. Dua të vazhdoj t'i përkushtohem kësaj, duke e ditur se kjo do të çojë në rritje personale dhe rritje për frymën e dizajnit Kodo."

"Unë mendoj se modelimi i avancuar mishëron një ndjenjë tensioni, edhe në një sipërfaqe të butë."

 

TAKAFUMI SHIMADA, CLAY MODELER

AKI­TO­MO HARA: IN­TE­RI­OR DIZAJN

Akitomo Hara kujton se sa e veçantë ishte të udhëtoje në vende të ndryshme kur ishte fëmijë. Por atij i pëlqente veçanërisht liria e zgjedhjes dhe destinacionit që merrni kur drejtoni një makinë. "Erdha në Mazda pasi ishte vendi më i mirë për të bërë makinat në të cilat doja të drejtoja," thotë ai.

AKITOMO HARA:

“Natyrisht, unë dua të bëj gjëra që janë të lehta për t'u përdorur dhe të bukura. Unë besoj se është detyra ime t'i bëj njerëzit të lumtur."

Hara ndoqi ridizenjimin dhe prodhimin e materialeve për hapësirën e ngarkesave dhe ruajtjen e interiorit në CX-5. Gjenerata e parë kishte kapacitet të madh bagazhi dhe gjenerata e ardhshme u përmirësua në strukturën e materialit. Por në këtë model të ri, Hara thotë, “Unë synova të zhvilloj më tej konceptin e kapacitetit të Mazda-s të kombinuar me lehtësinë e përdorimit dhe pamjen e bukur. Jam shumë i emocionuar për rezultatet.” Përmirësimet përfshijnë dukshëm më shumë hapësirë ruajtëse nën dysheme dhe një hapësirë të sheshtë bagazhi kur sediljet palosen, gjë që është ideale për transportimin e sendeve të mëdha.

AKITOMO HARA: INTERIOR DIZAJN

Fëmijëria e kaluar në një shtëpi japoneze 100+ vjeçare e ndihmoi Harën të vlerësonte bukurinë e përjetshme dhe të punuar me dorë. Ai përpiqet të bëjë makina solide dhe të qëndrueshme. Si një projektues hapësire, Hara merr frymëzim nga vëzhgimi i hapësirave arkitekturore në trena, ndërsa skicimi i tyre i lejon atij të identifikojë elementë të rëndësishëm të dizajnit.

AKITOMO HARA: INTERIOR DIZAJN

Ai beson se popullariteti i CX-5 rrjedh nga "ndershmëria, thjeshtësia dhe drejtësia" e tij, duke vënë në dukje se qëllimi i tij është gjithmonë të përziejë bukurinë dhe funksionalitetin. “Idealet me të cilat jam rritur.”

“Ne kemi përmirësuar shumë funksionalitetin e ndarjes së bagazhit. Është e rrallë të bëhen përmirësime kaq të gjera në një model. Rinovimi është në fakt më i vështirë sesa të nisësh një dizajn të ri nga e para.”

 

AKITOMO HARA: INTERIOR DIZAJN

Yasuyuki Murata: Digital Design

Yasuyuki Murata përshkruan kërkimin e një karriere si dizajner në Mazda pasi "u entuziazmua nga pamja e një Mazda MX-5 gjatë një ecje në rrugë". Tani, ai është kreu i modelimit të të dhënave për dizajnin e jashtëm CX-5, nga formimi i trupit dhe shikimi i skicave deri te prodhimi i skedarit të të dhënave.
 

YASUYUKI MURATA:

"Jam shumë i lumtur që punoj me projektues dhe modelues që u përgjigjen ideve të mia me këshilla dhe reagime mbështetëse dhe inkurajuese."

Kur e pyetën se ku e merr frymëzimin, Murata vlerëson shumë burime, duke thënë se ai flet çdo ditë me stilistë të tjerë, shkon në muze, shikon skica, modele dhe të dhëna, madje gjen frymëzim në bisedat e përditshme. “Ndjej praninë e shpirtit artizanal japonez kur krijoj një makinë, deri në detajet më të vogla. Ka një frymë bashkëpunuese në Mazda për të rafinuar gjërat dhe për t'i përmirësuar ato.”

"Në mjedisin që ka kultivuar Mazda, ne vazhdimisht po përpiqemi t'i përmirësojmë gjërat dhe t'i bëjmë ato edhe më të mira se më parë."

 

YASUYUKI MURATA

Cili version i CX-5 i përshtatet stilit tuaj të jetesës?

Mazda CX-5 është një SUV emocionues që mund ta shijoni me familjen tuaj, si dhe vetë pa kompromis. Një nga SUV-ët më të njohur në klasën e tij, ai ofron drejtim të fuqishëm, por të rehatshëm me një kabinë mikpritëse dhe hapësirë të bollshme ngarkese për të gjithë aktivitetet tuaja. Natyrisht, ai gjithashtu ofron një gamë të gjerë teknologjish të avancuara të sigurisë Mazda së bashku me lidhje të shkëlqyera në bord.

Zbuloni MAZDA CX-5

Një bord inspirues

Zbuloni se çfarë e bën Mazda-n një markë si askush tjetër: unike, ekspresive, individuale. Ne kemi mbledhur disa nga përmbajtjet më frymëzuese për atë që hyn në makinat tona, si dhe se ku mund t'ju çojnë ato. Gati për të hipur në bord?

MAZDA CX-5: EVOLUCIONI I NJË IKONE

Si i prezantuam filozofinë tonë japoneze të dizajnit dhe performancës? Historia e suksesit të Mazda CX-5 filloi me një koncept që rezultoi të ishte një ndër SUV-ët më të shitur në klasën e tij. Ndiqni rritjen e jashtëzakonshme të kësaj makine, të testuar dhe të provuar në kushte ekstreme nga Arktiku deri në malet e Vietnamit.

Mëso më shumë
Praktike dhe performancë fantastike

Bashkohuni me Mazda-n në udhëtimet emocionuese përgjatë skajeve norvegjeze, në brigjet e Portugalisë dhe aventurat unike në malet e Japonisë.

Mëso më shumë
Dizajn unik japonez

Eksploroni arsyet pas reputacionit të Mazda-s rreth dizajnit ikonik. Mjeshtrit tanë Takumi përdorin një gjuhë formash dhe hapësire për të krijuar ndjenjën e lëvizjes dinamike.

Mëso më shumë
Udhëtime të paharrueshme

Bashkohuni me Mazda-n në udhëtime emocionuese përgjatë skajeve norvegjeze, si dhe në bregdetin e Portugalisë dhe në të gjithë malet e Japonisë.

Mëso më shumë