Inovacion

Mazda CX-5: Krijimi i një ikone

Pesë projektues nga ekipi i dizajnit të Mazda CX-5 ofrojnë njohuri mbi burimet e tyre të frymëzimit, duke eksploruar se çfarë i çoi ata në rrugën e dizajnit të automobilave dhe çfarë i shtyu drejt Mazda.

Nga koncept, në makinë

Në vitin 2010, kur Mazda zbuloi Shinari - një koncept coupe sportiv me katër dyer - zbuluam gjithashtu drejtimin e ri në dizajn "Kodo - Soul of Motion". Ky stil u përfshi në konceptin tonë të ardhshëm, SUV-in kompakt Minagi, i cili gjithashtu solli në vëmendjen e publikut paketën e teknologjisë Skyactiv të Mazda. Mazda CX‑5 pasoi menjëherë, duke debutuar në Panairin e Makinave të Frankfurtit në shtator të vitit 2011. Kombinimi i Kodo dhe Skyactiv përcaktoi dhe vendosi një plan të ri për të ardhmen e kompanisë.

Makina koncept Minagi u frymëzua nga imazhi i një cheeta gati për t'u hedhur mbi gjahun e tij.

 

Dizajn inovativ

"Krijimi i një SUV që do të tërheqë një vëmendje globale ishte një detyrë e vështirë," kujton Masashi Nakayama, Menaxher i Përgjithshëm i Departamentit të Dizajnit Mazda, i cili dizenjoi CX-5 origjinal. “Por ne i vendosëm vetes sfidën, duke bashkuar elemente kontradiktore të dizajnit dhe komponentët sportivë në një SUV – duke rezultuar në një automjet që tani mund të quhet “segmenti CX-5”.

Gjenerata e dytë CX-5 u lançua në vitin 2016. Shinichi Isayama, projektuesi kryesor, thotë: “Gjenerata e dytë CX-5 ndërtoi (dhe përparoi) karakteristikat kryesore të makinës origjinale, si pamja e jashtme dhe interiori i një cilësie të lartë”. “Unë mendoj se vlera emocionale e dizajnit të CX-5 është kuptueshme dhe e dashur nga klientët e Mazda. Jam jashtëzakonisht krenar që kam luajtur një rol në dizenjimin dhe zhvillimin e makinës.”

 

Modeli i fundit ndan të njëjtën ADN të dizajnit si paraardhësi i tij me Nakayama duke shtuar, “Ne nuk donim të ndryshonim pjesë të dizajnit, por përkundrazi avancuan dizajnin e makinës për të përmirësuar formën e saj unike, veçanërisht në pjesën e përparme të makinës.” Projektuesi kryesor i CX-5, Takanori Tsubaki thekson këtë pikë duke shtuar: “Ne vendosëm fenerë të zgjatur, të cilët përmirësojnë ndjenjën e forcës së makinës dhe gjithashtu ofrojnë siguri shtesë në rrugë gjatë natës, falë dritave LED (Adaptive LED Headlights)” Kredencialet e dizajnit të CX-5 tregohen edhe në bojë. Ishte automjeti i parë që veshi Soul Red Crystal, i cili është bërë sinonim i Mazda. Dhe tani ngjyra e re e Zircon Sand Metallic është shtuar në paleta.

Sfiduese

Nga sfidat e rrugëve të vështira në Kili deri te eksplorimi i Vietnamit, CX-5 ka treguar se mund të përballojë çdo terren. Në vitin 2019 një flotë CX-5 u nis nga Britania e Madhe duke udhëtuar nëpër akull dhe borë për të arritur në Nordkapp, pika më veriore e Evropës kontinentale. CX-5 ka kaluar gjithashtu liqenin më të vjetër dhe më të thellë në botë – Liqenin e ngrirë Baikal në Siberi – duke u bërë prodhuesi i parë i makinave që e ka arritur këtë arritje. Kohët e fundit, CX-5 shkëlqeu në një test qëndrueshmërie prej 100,000 kilometrash të kryer nga revista gjermane Auto Bild, duke arritur një nga notat më të mira të dhëna ndonjëherë dhe duke fituar një vend të katërt në renditjen e saj të të gjitha kohërave.

Mazda CX-5 në Kili

Mazda CX-5 arrin me sukses rrethin arktik.

Mazda CX-5 ë Vietnam

Kalimi i Hai Van Pass, rruga më e famshme në Azinë Juglindore.

Mazda CX-5 bëhet makina e parë që kaloi liqenin e ngrirë Baikal në Siberi.

Çmime dhe njohje ndërkombëtare

CX-5 është një nga Mazdat më të shitura në mbarë botën, duke mbajtur vendin e parë në SHBA, Kanada, Australi, Zelandën e Re dhe Holandë. Ajo ka fituar mbi 100 çmime ndërkombëtare, duke marrë 45 vlerësime vetëm në vitin e saj të parë. Kredencialet e sigurisë përfshijnë çmimin TOP SAFETY PICK për çdo vit, nga viti 2012 e më sot, nga Instituti i Sigurimeve për Sigurinë në Autostrada. Arritje të tjera të jashtëzakonshme përfshijnë WWCOTY Family Car of the Year (2017) dhe dy çmime shumë të lakmuara për automjetin më të mirë të ri të vogël të shërbimeve (2018) dhe automjetin më të mirë të ri të mesëm (2019) nga Shoqata e Gazetarëve të Automobilave të Kanadasë. Në Europë, CX-5 u votua më i miri në testin e kategorisë SUV të klasës së mesme për Udhëzuesin vjetor të Makinave të Shoqatës Hollandeze të Konsumatorëve (2015), duke mposhtur nëntë konkurrentë të tjerë për titullin.

Cili version i CX-5 i përshtatet stilit tuaj të jetesës?

Mazda CX-5 është një SUV emocionues që mund ta shijoni me familjen tuaj, si dhe vetë pa kompromis. Një nga SUV-ët më të njohur në klasën e tij, ai ofron drejtim të fuqishëm, por të rehatshëm me një kabinë mikpritëse dhe hapësirë të bollshme ngarkese për të gjithë aktivitetet tuaja. Natyrisht, ai gjithashtu ofron një gamë të gjerë teknologjish të avancuara të sigurisë Mazda së bashku me lidhje të shkëlqyera në bord.

Zbuloni MAZDA CX-5

Një bord inspirues

Zbuloni se çfarë e bën Mazda-n një markë si askush tjetër: unike, ekspresive, individuale. Ne kemi mbledhur disa nga përmbajtjet më frymëzuese për atë që hyn në makinat tona, si dhe se ku mund t'ju çojnë ato. Gati për të hipur në bord?

Njihuni me projektuesit

Duke u dhënë lirinë për të ndjekur frymëzimin e tyre, ata e kthyen vizionin dhe filozofinë e Mazda në një SUV-ët më të shitur.

Mëso më shumë
Praktike dhe performancë fantastike

Ky model ikonë bëri një udhëtim në Outer Hebrides. Është një histori e shkathtësisë, pamjeve mahnitëse dhe surprizave simpatike.

Mëso më shumë
Dizajn unik japonez

Eksploroni arsyet pas reputacionit të Mazda-s rreth dizajnit ikonik. Mjeshtrit tanë Takumi përdorin një gjuhë formash dhe hapësire për të krijuar ndjenjën e lëvizjes dinamike.

Mëso më shumë
Udhëtime të paharrueshme

Bashkohuni me Mazda-n në udhëtime emocionuese përgjatë skajeve norvegjeze, si dhe në bregdetin e Portugalisë dhe në të gjithë malet e Japonisë.

Mëso më shumë